Kuiv- ja toortoit vaheldumisi?

 

  • Kas kuiv- ja toortoitu tohib omavahel segada?
  • Kas neid võib anda kordamööda?
  • Miks on see nii?

.

Need on küsimused, mida kassivanemad mulle sageli esitavad. Olen täiesti veendunud, et kassid on tippkiskjad ja kitsalt kohanenud lihasööjad. Looduses elades saavad nad kogu eluks vajaliku energia valkudest ja rasvadest. Nad ei vaja oma elutegevuseks süsivesikuid. Neil peaaegu puudub nende seedimise võime. Paraku on tavalistes kuivtoitudes reeglina süsivesikuid kolmandik kuni pool kuivainest.

Sega- ja taimetoidulistel loomadel on süljes tärklist suhkruteks lõhustav ensüüm amülaas. Kassidel seda pole. Samuti ei sobi valkude ja rasvade lõhustamiseks vajalik suur maohappesus süsivesikute seedimiseks. Väga erinev on ka liha ja süsivesikute seedimisest osavõtvate mikroobide liigiline koosseis. Tulenevalt võib väita, et tervistkahjustavate süsivesikute andmine rikub kasside lihaseedimise võimet.

.

.


Kuivtoit on kuumtöödeldud. Seal puuduvad toores toidus olevad loomulikud ensüümid, mis soodustavad liha seedimist. Kuna kuivtoidus sisalduvate süsivesikute söötmine muudab kassi soolestikus happe-alus tasakaalu, võib see viia toidu alaseedimiseni ja põletikulise soolehaiguse  tekkeni.

Kassid, kes on terve oma elu vaid kuivtoitu söönud, ei pruugi toortoidus üldse söödavat näha! Enamikul, üle kolme aastastel kassidel, on tõenäoliselt tekkinud kuivtoidusõltuvus. Pahatihti vajavad vanemad kassid üleminekul loomulikule toidule suurel hulgal kannatlikust ja hoolivust. Samas puudub kassipoegadel see probleem täiesti.

.

Sinu kassitoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

.

.

.

………….KASSIDE TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

4 thoughts on “Kuiv- ja toortoit vaheldumisi?

  1. Tere,

    konservtoidu link viib Applawsi konservile. Ma ei suutnud mainimata jätta, et kuigi see on kvaliteetne konserv, on tegu “supplementary”-ga, ehk siis tegu on lisatoiduga, mitte täistoiduga ja seda ei tohiks ainsa toiduna kassidele anda, sest loom ei saa sealt kätte kõiki eluks vajalikke aineid…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga