Põletikuline soolehaigus

Põletikuline soolehaigus e. IBD (Inflammatory Bowel Disease) on sage ja kurnav kuivtoitmisega seotud krooniline haigus, mis põhjustab isutust, oksendamist, kerget kõhulahtisust ja pidevat kehakaalu langemist. Inimestel tuntakse seda haigus Crohni tõve nime all. Kassid on kitsalt kohanenud äsjapüütud saaki. Igasugune kõrvalekaldumine liigiomasest toidust põhjustab neil kiiresti kasulike mikroobide koosluse muutumist soolestikus*. See omakorda viib krooniliste seedehäireteni.

Sageli kahtustavad loomatohtrid, et patsiendil on “tundlik magu”, või et ta sööb liiga kiiresti, või et viga on karvapallides või et kass ongi lihtsalt selline öökija… Samas me ei ütle kunagi oma lapse kohta, et kõhulahtisus on tema eripära, või et oksendamine käib tema isikuomaduste juurde!

 

 

Pain
Valutav kass

.

Mis siis toimub? Nagu eespool öeldud, rikuvad ületöödeldud poetoidud seedimises osalevate mikroorganismide loomuliku tasakaalu. See omakorda põhjustab erineva raskusastmega, aga samas pikaajalist põletikku. Põletiku tagajärjel muutub soolesein paksemaks ja häirub toitainete imendumine seedekulglas. Muutub ka B6- ja B12-vitamiinide imendumine. Seda asjaolu saab kasutada diagnoosi täpsustamisel. Kas kass oksendab, või on ta hädas kõhulahtisusega, sõltub suurema põletikukolde täpsemast asukohast.

Tavaliselt ei uuri loomatohtrid haiguste võimalikke põhjusi, vaid proovivad leevendada haigustunnuseid. Selleks kasutatakse reeglina tundlikule maole valmistatud ravikuivtoite, samuti oksendamisvastaseid ravimeid, antibiootikume ja raskematel juhtudel isegi hormoonravimeid. Tavaliselt saadakse küll ajutine tulemus, aga ravimite toime on lühiajaline ja haigus taaspuhkeb jälle peale näilist paranemist.

Võib-olla pole päris õige öelda, et loomulik ja tasakaalus kasside toortoit ravib põletikulist soolehaigust, küll aga võimaldab see taastuda soolestikus elavatel kasulikel mikroobidel ja seeläbi loob kasside paranemisele tugeva põhja. Samas on teada, et paljud kassid, kellel oli täpne põletikulise soolehaiguse diagnoos ja kes said elada vaid väga kõrgete hormoonravimide mõju all, tervenesid toortoidu abil täielikult või sai nende ravimidoose otsustavalt vähendada.

Alati on ennetus õigem kui ravi. Ära anna oma kassile ületöödeldud, vähese veesisaldusega ja ebatervislike süsivesikuid sisaldavat kuivtoitu. Kui sa tahad, et sinu lemmik oleks terve ja õnnelik, siis palun paku talle saagi eeskujul valmistatud tasakaalustatud toortoitu. Kui sa kahtlustad, et ka sinu kassil võib olla see probleem, siis palun vasta nendele küsimustele.

 

Sinu kassitoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….TASAKAALUSTATUD JA TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

 

5 thoughts on “Põletikuline soolehaigus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga