Miks toiduvahetus põhjustab seedehäireid?

Kassidele  ei meeldi järsud muutused nende elukorralduses. Eriti tundlikud on nad oma toidu suhtes. Kassid, kui kodutiigrid, on kitsalt kohanenud lihasööjad. Nad on nii anatoomiliselt, füsioloogiliselt kui ka mikrobiootiliselt kitsalt kohanenud sööma asjapüütud saaki. Kui kassile on tema elus pakutud vaid poetoite (kuivtoite ja konserve), siis ellujäämiseks on nad sunnitud kohanema sellise ninaesisega. Kassid on suurepärased kohanejad ja nad saavad sellega laias laastus hakkama. Kuid sellel on oma hind…

 

Sujuv toiduvahetus

.

Kassi kihvad on kohanenud saagi haaramiseks ja purihambad selle tükeldamiseks. Selline tegevus puhastab hambad loomulikul viisil hambakatust, mis väldib igemepõletikku ja hambakivi teket. Kauakestev igemepõletik viib pahatihti valulike igemealuste hambaaukude tekkeni. Kuivtoidus sisalduvad ülearused süsivesikud põhjustavad ülekaalu ja soodustavad suhkruhaiguse teket jne.

Erakordselt olulised on kassi seedimises osalevad mikroobid. Suur hulk erinevaid baktereid ja pärmseeni tagavad tegelikult kasside hea seedevõime. Paraku osalevad kuivtoidu ja toortoidu seedimises erinevad mikroorganismid. Vaid kuivtoitu sööva kassi seedefloora on maksimaalselt kohanenud sellise toidu seedimisega ja toortoidu seedimiseks vajalikke mikroobe seal enam pole. Kui nüüd ühtäkki pakkuda kassile toorest, siis tekivad seedehäired üsna loogiliselt. Seetõttu on väga oluline, et kasside toiduvahetus oleks sujuv.

Kui kassi on pikka aega toidetud vaid keemiliselt maitsestatud kuivtoiduga, siis sellest võib temal areneda kuivtoidusõltuvus. Ületöödeldud kuivtoit võimaldab soolestikus areneda sobimatutel bakteritel, mis põhjustavad sooleärritust ja kõhuvalu. Halval juhul järgneb sellele põletikuline soolehaigus (IBD),soole lekkimine” ja toiduallergia.

On hädatarvilik, et toiduvahetus oleks sujuv ja loomulik. Mõnikord kulub selleks üsna palju aega. Ülemineku kiirendamiseks ja kergendamiseks on mõistlik lisada toidule probiootilisi mikroobe.

 

Sinu toortoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….STARTERTOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Miks toiduvahetus põhjustab seedehäireid?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga