Miks ma peaksin kassi poetoidust loobuma?

Seda küsivad kassiomanikud minult väga sageli. Nad väidavad, et nende kass on terve ja heatujuline. Ja mingeid kõrvalekaldeid pole samuti märgatud! Tõepoolest, poetoidud sisaldavad teatud toitumusliku miinimumi, aga eluks vajalikke aineid on seal liiga vähe, et kass kosuks ja elaks pika ning haigustevaba elu. Kassid on erakordselt osavad oma terviserikkeid varjama. Nad ei kurda oma vaevustest inimkeeles! Pahatihti poevad nad lihtsalt diivani alla ja kössitavad seal.

Esmaseks tunnuseks, et sinu lemmikul võib olla kuivtoidust tingitud ainevahetuslik stress on  lahtine, tuhm ja kõõmane karvkate, mis kipub kiiresti pulstuma. See on tingitud kvaliteetsete loomsete valkude vähesusest. Kui midagi pidevalt napib, siis tuleb seda loomulikult säästa. Esimene võimalus seda teha on suure valgutarbega naha ja karvkatte arvelt.  Väärtuslike loomsete valkude vaegus põhjustab ka loomuliku vastupanuvõime langust haigustele. Selle tulemuseks on aga rahakoti kurnamine loomakliinikus.

Kassid ei vaja oma elutegevuseks süsivesikuid. Kuivtoit sisaldab neid reeglina ligikaudu ühe kolmandiku. Miks on see nii? Kuna loomsed valgud, mis parandavad kassi vastupanuvõimet, on kallimad, asendatakse need  kuivtoitudes süsivesikutega. Tulenevalt peab kass oma valgutarbe rahuldamiseks rohkem sööma. Selle tagajärjeks on aga sageli ülekaal ja suhkruhaiguse teke. Samuti tekivad süsivesikud kasside ainevahetuses põletikke võimendavad ühendid.

 

KAS SA HOOLID?

.

Kasside metsikud esivanemad elavad kõrbetes. Kuivades tingimustes elades on kassid kohanenud saama oma eluks vajaliku vee toidust. Elusolendid sisaldavad ligikaudu kaks kolmandikku vett; kuivtoidus on seda aga alla 10%. Kunagiste kõrbeloomadena on kassidel väga vilets januinstikt. Nad ei korva oma kehas puudu olevat vett joomisega. Loomulikku toitu jäljendavas tasakaalustatud toortoidus kogu eluks vajaminev vesi olemas.

Varjatud veepuudus põhjustab kange uriini tekkimist, mis stressi lisandumisel viib pahatihti piinava ja eluohtliku põiepõletiku tekkeni. Kui kassid söövad terve elu vaid kuivtoitu, on nad pidevas varjatud veepuuduses. See põhjustab aga kestvat ainevahetuslikku stressi ja lõpeb aastate möödumisel sageli neerupuudulikkusega.

Ülearused süsivesikud kuivtoidus põhjustavad kassidel ka hambakatu teket. Kui nad seda närides ei eemalda, viib see igemealuste hambaaukude tekkeni. Ma olen üsna veendunud, et kassid kannatavad hambavalu käes samamoodi nagu inimesedki.

Kuumkuivatamise käigus tekivad kuivtoidus sageli allergiaid põhjustavad ained. Neid pidevalt süües muutub kassi soolestiku kasulike mikroobide koosseis. See omakorda põhjustab sooleärritust, mis viib kurnava lekkiva soole sündroomi tekkeni.

Aga miks kassid seda siis vabatahtlikult söövad? Kassiomanikud ostavad vaid seda toitu, mida nende lemmik sööb. Seda taibates lisavad tootjad kuivtoidu koostisse keemilisi maitsetugevdajaid. Samas on kassid on kitsalt kohanenud lihasööjad, kelle parim kõhutäide on äsjapüütud saak. Kuivtoit on sellest paraku väga kaugel. Samas võib pikka aega kuivtoitu söönud kassidel puududa soov toortoitu süüa. Selleks puhuks on juhised Kui kass ei taha toorest artiklis.

 


 

Kui teil tekkis toortoidu vastu suurem huvi, pakume  TASUTA ESMASE NÕUSTAMISE VIDEOVISIITI. Samuti saab prii prooviportsu  Terase 10  asuvast VETERINARIUS lemmikloomakliinikust.

 


 

Sinu toortoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….TASAKAALUSTATUD JA  TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

 

8 thoughts on “Miks ma peaksin kassi poetoidust loobuma?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga