Kui kass ei taha toorest

Nüüd, kus sa oled jõudnud veendumusele, et toortoit on kassile terviseallikas, võid sa põrkuda uuele takistusele… Sinu lemmik ei taha seda süüa! Mis võib olla sellise isutuse põhjuseks, eriti kui on teada, et kassid on kitsalt kohanenud lihasööjad?

Kui kassile on antud pikka aega ainult sobimatut kuivtoitu, siis on tema seedimine ja ainevahetus olnud sunnitud ellujäämiseks sellise toiduga kohanema. Muutuvad ka seedeprotsessis väga olulist rolli mängivad mikroobid. Söötmine ületöödeldud poetoitudega muudab kassi normaalset mikrobioomi. Uued mikroobid on pidevalt sunnitud tegelema kahjulike süsivesikutega. Valed mikroorganismid soolestikus põhjustavad aga sooleärritust ja kõhuvalu. Kui nüüd kuivtoidu söötmist jätkata päädib see pahatihti põletikulise soolehaiguse ja toiduallergiaga.

 

Poetoit
Kus mu poetoit on?

.

Kui nüüd äkki proovida anda kassile toorest liha, siis on üsna loomulik, et tema seedimine hakkab protestima. Vastuhaku tugevus sõltub sellest, kui vaevatud kass juba on. Tulenevalt on erakordselt oluline viia kass toortoidule, kui ta on veel terve*Olukorda halvendavad ka keemilised maitsetugevdajad, mida kuivtoidutootjad oma toitutesse lisavad. Kitsalt äsjapüütud saaki sööma kohanenud kassidel tekib nendest kiiresti kuivtoidu sõltuvus.

.
MIDA SIIS TEHA?

.
Ideaalne oleks muidugi alustada toortoitmisega kohe peale emapiimast võõrutamistKui toortoidule üleminekut peab aga tegema täiskasvanud kuivtoidusööjaga, siis peab seda kindlasti tegema VÄGA SUJUVALT!  Esmalt on erakordselt oluline loobuda kuivtoidu pidevast söömisvõimalusest. Mõistlik oleks seda pakkuda vaid kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. Siis on kassi kõht juba toidumuutuseks piisavalt tühi. Hea on proovida erinevate organite ja liikidega (kana maks, veise neer, sea süda). Väga oluline on, et liha oleks võimalikult värske (jahutatud, mitte külmutatud).

Aseta pisike tükike toorest (kanakintsu) liha kassi tavatoidu kõrvale ja vaata mis juhtub. Kui kass seda ei taha, pole midagi parata, peate selle ära viskama. Aga järgmine toidukord tehke seda uuesti. Ja nii järjekindlalt iga kord kassile toitu pakkudes. Nii toimides harjub teie kass veidra nähtusega, mida ta esmalt üldse toiduks ei pea. Aja möödudes hakkab kass selle vastu rohkem huvi tundma ja lõpuks otsustab seda maitsta. Kui teie hoolivus on tugev, jõuate varem või hiljem tervisliku tulemuseni.

Väga oluline on pakkuda toortoitu kehasoojalt! Looduses söövad kassid äsjapüütud saaki. Saagisoe toit on kassile kindlasti ahvatlevam kui sügavkülmast võetud toortoiduports. Kitsalt kohanenud kiskjatel mängib toidu temperatuur söögiisu tekkimises suurt rolli.

Ära kunagi jäta toortoitu kaussi vedelema. See kipub seal kiiresti roiskuma minna. Kassidel on erakordselt tundlik haistmismeel ja nad põlgavad kiiresti ära igasuguse kahtlase kraami. Kui kass ei taha, tõsta toit tavakülmikusse tagasi.

Toortoitu saab maitsvamaks muuta ka külmkuivatatud ökomaiuste  puruga, mida lihtne sõrmede vahel valmistada. Väga hea võimalus on maitseparandajana kasutatada ka kasulikke soolebaktereid sisaldavat toodet FortiFlora. Kuna see on probiootikum, vähendab see reeglina loomuomasele toidule ülemineku aega ja vaevusi.

Kui kass ei hakka toorest sööma, tuleb ta lihtsalt üle kavaldada! Mõistlik oleks leida mingi hea kvaliteediga konserv, mis kassile maitseb ja alustada tasahilju selle lisamist kuivtoidule. Asenda kuivtoit tasahilju konserviga (25% → 50% → 75%). Kui kass sööb juba konservi, on sinna lihtsam lisada külmutatud toortoidu sulamisvedelikku ja seejärel juba toortoidutükikesi. Mõned eriti kangekaelsed kassid võivad olla sõltuvuses kuivtoidu krõbisevast konsistentsist. Sellisel puhul võib proovida kuivtoidu puru raputamisega konservile. Samuti võib üksikuid krõbinaid kasta konservivedelikku ning siis kohe neid kassile pakkuda.

Kõige hullemal juhul ei pea kass toorest toitu isegi söögiks. Siis võib proovida toores liha lihtsalt ära keeta. Kui kass sööb keedetud liha, tuleb seda teha järjest vähem ja vähem, kuni lõpuks saab kassile pakkuda täiesti toorest toitu. Mõnikord on abi ka võttest kus kass esikäppadele määritakse pisut toortoidu väärtuslikku sulamisvedelikku. Reeglina lakub kass selle kohe ära. Nii on võimalik teda harjutada toortoidu maitsega.

Mõnikord on toortoidust loobumise põhjuseks ka vähetuntud vurrude stress. Kui kassile pakkuda toitu liida sügavast kausist, siis puutuvad tundlikud vurrud pidevalt vastu kausi servi, põhjustades seeläbi pidevalt painavat ärritust. Kassi toidunõu peab olema lai ja madalate servadega, siis ei tõsta kass enne sööma asumist toitu käpaga põrandale.

Mõnikord on probleemiks ka söögikausi asukoht. Kassid ei salli selle lähedal tugevaid heli- või lõhnaallikaid. Sageli on probleemiks vannitoas asuv pesumasin, mille ootamatu mürin kassi toidu juurest eemale peletab ja toidukausi suhtes vastumeelsuse tekitab. Selle taustaks on metsikute kasside instinkt süüa võimalikult kaugel oma pesa- või magamiskohast, et mitte ärgitada asjatult suuremate kiskjate tähelepanu. Ka liivakasti liigne lähedus võib võib vähendada ülitundliku lõhnatajuga kasside söögi-isu ja raskendada nende üleminekut tervislikule toortoidule.

 

Lemmikloomaarst
ja toitmisnõustaja
dr. Kenno Ruul

 

 

 

 

……….STARTERTOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Kui kass ei taha toorest

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga