Hambavalu, minu kassil!?

Kassivanemad kaebavad sageli, et nende lemmikud on toidu osas kas väga valivad või mõnikord lausa isutud. Loomulikult võib viletsat isu põhjustada tohutu hulk erinevaid terviserikkeid, kuid mõned neist on sagedasemad. Mõnikord kassid küll tahavad toortoitu, aga jätavad suuremad ja kõvemad tükid söömata. Sellise häda korral kontrollin ma tavaliselt esmalt kassi suuõõne olukorda.

Kassidel on erakordsed tõhusad hambad saagi püüdmiseks ja tükeldamiseks. Sobimatu poetoidu korral aga ei saa need suurepärased tööriistad piisavalt tööd. Hammastele tekib hambakatt, mis omakorda mineraliseerides  põhjustab hambakivi teket. See omakorda põhjustab suus põletikku ja viib igemealuste hambaaukude tekkeni. Hambaaugud on üks sagedaseimaid varjatud kannatuste põhjustajaid kassidel.  Olen täiesti veendunud, et kasside hambad valutavad sama vastikult, nagu inimestelgi!

Tavaliselt soovitavad loomatohtrid kasside hambaid pesta… Minu kogemus on näidanud, et kassidel on seda pea võimatu tõhusalt teha. Siniverelised kodutiigrid lihtsalt ei talu, kui keegi tuleb nende suhu mürgeldama. 

.

Hambakivi ja igemepõletik kassil

.

Paraku pole ka laialtlevinud soovitusest, anda kassidele hambaid puhastavat kuivtoitu, eriti kasu. Kass reeglina ei näri krõbinaid, vaid neelab need pigem alla. Parim viis oma lemmikut sellest piinast säästa on anda talle terve saagi eeskujul valmistatud tükilist toortoitu. Selle lihatükke peab närima, nagu seda tegid nende esivanemad looduses. Head hambapuhastajad on ka kanakaelad, lihasmaod (pugud) ja sitke südamelihas.

Poetoidus olevad mittevajalikud süsivesikud võimaldavad suus kasvada kahjulikel mikroobidel, kes ründavad igemeid. Organism reageerib neile põletikuga, mis omakorda soodustab igemealuste hambaaukude teket.  Lisaks kipuvad pikalt vaid kuivtoitu söönud kasside mälumislihased sedavõrd nõrgenema, et nad esmalt polegi võimelised kondiseid lihatükke väiksemaks närima. Sellises olukorras võib kaltsiumiallikana olulised luud asendada kondijahuga.

Ma ei soovita kasutada ka hakklihamasinat, sest kassid PEAVAD hammaste puhastamiseks midagi närima! Hakklihamasin lõhub ka toidu loomuliku struktuuri, soodustades selle saastumist mikroobidega. Samuti hävivad hakklihas elutähtsad ained (näit. tauriin) märksa kergemini. 

Vaata ka inglise keelset õppevideod

.

PÖÖRA TÄHELEPANU:

  1. ettevaatlik mälumine või isutus
  2. kui suust tuleb ebameedivat lõhna
  3. suu kraapimisele ja pea raputamisele
  4. sage süljevoolus, mis on mõnikord verine
  5. allalõua väristamine, valulikud häälitsused

 

Kui kahtlustate oma lemmikul hambavalu, laske talle teha suu ja hammaste röntgenuuring!

 

Lemmikloomaarst
ja toitmisnõustaja
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….TASAKAALUSTATUD JA  TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Hambavalu, minu kassil!?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga