Hambavalu, kassil!?

Kassivanemad kaebavad sageli, et nende lemmikud on toidu osas kas väga valivad või mõnikord lausa isutud. Loomulikult võib viletsat isu põhjustada tohutu hulk erinevaid terviserikkeid, kuid mõned neist on sagedasemad. Sellise häda korral kontrollin ma tavaliselt esmalt kassi suuõõne olukorda.

Kassidel on erakordsed tõhusad hambad saagi püüdmiseks ja tükeldamiseks. Sobimatu toidu korral aga ei saa need suurepärased tööriistad piisavalt tööd. Hammastele hakkab kogunema hambakatt, mis reeglina põhjustab igemepõletikku ja hiljem viib juba hambaaukude tekkeni. Olen üsna veendunud kasside hambad valutavad sama vastikult, nagu inimestelgi!

Tavaliselt soovitavad loomatohtrid kasside hambaid pesta… Minu kogemus on näidanud, et kassidel on seda pea võimatu tõhusalt teha. Siniverelised kodutiigrid lihtsalt ei talu, kui keegi tuleb nende suhu mürgeldama. 

.

Igemepõletik

.

Paraku pole ka laialtlevinud soovitusest, anda kassidele hambaid puhastavat kuivtoitu, eriti kasu. Kass reeglina ei näri krõbinaid, vaid neelab need pigem alla. Parim viis oma lemmikut sellest piinast säästa on anda talle terve saagi eeskujul valmistatud tükilist toortoitu. Selle lihatükke peab närima, nagu seda tegid nende esivanemad looduses. Head hambapuhastajad on ka kanakaelad, lihasmaod (pugud) ja sitke südamelihas.

Poetoidus olevad mittevajalikud süsivesikud võimaldavad suus kasvada kahjulikel mikroobidel, kes ründavad igemeid. Organism reageerib neile põletikuga, mis omakorda soodustab igemealuste hambaaukude teket.  Lisaks kipuvad pikalt vaid kuivtoitu söönud kasside mälumislihased sedavõrd nõrgenema, et nad esmalt polegi võimelised kondiseid lihatükke väiksemaks närima. Sellises olukorras võib kaltsiumiallikana olulised luud asendada jahvatatud munakoortega.

Ma ei soovita kasutada ka hakklihamasinat, sest kassid PEAVAD hammaste puhastamiseks midagi närima! Hakklihamasin lõhub ka toidu loomuliku struktuuri, soodustades selle saastumist mikroobidega. Samuti hävivad hakklihas elutähtsad ained (näit. tauriin) märksa kergemini.

.

PÖÖRA TÄHELEPANU:
1. veidrale söömisele ja isutusele

2. ebameeldivale suulõhnale ja lõua väristamisele
3. süljevoolule ja hammaste krigistamisele
4. suu valulikkusele ja kaasnevale häälitsemisele
5. suu kraapimisele ja pea raputamisele

 

Lemmikloomaarst
ja toitmisnõustaja
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….KASSIDE TÜKILINE TOORTOIT

 

 

 

.…..

……….UURI EDASI!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Hambavalu, kassil!?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*