Miks peab toortoit olema vaheldusrikas?

Mõned kassiomanikud on kurtnud, et muidu toortoitu meelsasti sööv kass, põlgab ühtäkki harjumuspärase toidupoolise ära… Kui siis uurida, mida ja kuidas kassile pakutakse, tuleb pahatihti välja, et toit on üsna üksluine. Sageli pakutakse vaid kana, mis on poes kõige soodsam.

Kasside metsikute esivanemate ninaesine oli aga väga vaheldusrikas: väikesed imetajad, erinevad linnud, roomajad, kahepaiksed ja putukad. Selline mitmekesisus tagas kasside toidu loomuliku tasakaalustatuse. Erinevad saakloomad sisaldavad eluks vajalikke aineid erineval määral. Seetõttu on neil väljakujunenud instinkt, mida kutsutakse “ühekülgsuse tulemiks”. See tähendab, kui kass on sunnitud sööma vaid ühte liiki saaki, siis kaotab ta selle vastu ajapikku isu ja hakkab otsima muid võimalusi.

.

nutrition_hpp_01_social

 

Laias laastus saab tõdeda, et hea toortoit peaks sisaldama vähemalt viit erinevat loomset allikat. Hea on vahetada aeg-ajalt rasvast sealiha lahja küülikulihaga.  Küülikulihas on aga vähevõitu asendamatut amiinohapet tauriini. Südamelihas on küll suurepärane tauriini allikas, aga sisaldab ka ohtralt keedusoola, mis pole lõpuks tervisele kasulik.

Luude lisamata jätmine toortoidule võib lõppeda kaltsiumipuudusega. Maksaga liialdamine võib põhjustada rasvlahustavate vitamiinide liigsust. Kanakaeltes sisalduv kilpnääre võib viia türoksiini liiani.  Kiudainete nappus põhjustab kõhukinnisust; ja nii edasi…

Ühekülgne kassitoit soodustab ka allergiliste probleemide sagenemist. Järjest sagedamini esinev kasside põletikuline soolehaigus on sellest hea näide. Et tervislikult kassi toita, tuleb alati mõela, kuidas kassid toitusid veel üsna hiljuti, kui kassitoite poes ei müüdud. Ehk siis lõpetuseks: toidu mitmekülgsus tagab selle parema tasakaalustatuse.

 

Sinu kassitoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….TASAKAALUSTATUD JA  TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Miks peab toortoit olema vaheldusrikas?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga