Kolleegidele

Tõepoolest, kasside toortoitmine on suhteliselt uus ja erutav teema ǂ.  Samas pole uudiseks, et metskassid toituvad valdavalt vaid äsjapüütud saagist. Olen isiklikult täiesti veendunud, et kasside jaoks, kes on evolutsiooniliselt KITSALT KOHANENUD LIHASÖÖJAD on kõige tervislikum saagilaadne loomulik toit. Ja kõik, mis seda pole on pikas plaanis nende tervisele kahjulik.

Sageli lisavad kassipidajad kuivtoidule heledat keedetud kanaliha, arvates et see parandab olukorda otsustavalt. Loomulikult muudab see olemasoleva toidu tasakaalu, aga võib põhjustada ka kaltsiumi, rasvlahustuvate vitamiinide ja tauriini puudust. Oluline on neile selgitada, et pelgalt muskliliha pole tasakaalustatud toit.

Kuivtoidud on paraku pikalt säilivad ületöödeldud tooted. Isegi parimast toormest tehtud kuivtoit muutub kuumkuivatamise käigus sedavõrd kehavõõraks, et põhjustab organismis ainevahetuslikku stressi, mis halvemal juhul võib viia allergia tekkeni.

 

 

Eraldi teema on muidugi toidus sisalduv vesi. Kodukasside esivanemad olid kõrbekiskjad, tulenevalt on neil väga vilets januinstinkt. Kui toidus pole piisavalt vett, põhjustab see asjaolu, stressi kaasnemisel, laialt levinud aseptilist kuseteede põletikku.

Raske terviserike on ka kasside põletikuline sooltehaigus. Kahtlustan, et see on üsna otseselt seotud pikaajalise sobimatu kuivtoidu söömisega. See muudab soolestikus normaalsete mikroobide tasakaalu ja viib kroonilise soolepõletiku tekkeni.

Oma igapäevases töös oleme kindlasti kogenud, kui halb on vanemate kasside suuhügieen. Kahtlustan, et see on taaskord seotud poetoitudes sisalduvate kahjulike süsivesikutega. Looduses puhastab kasside hambaid närimine, paraku neelab enamik kasse kuivtoidu lihtsalt alla.

Üle ega ümber ei saa ka pea epideemiliseks muutud ülekaalu probleemist. Kindlasti on sellel ka teisi soodustavaid tegureid, aga üks olulisemaid nendest on kindlasti kuivtoitude liigne tärklisesisaldus. Kassid ei ole kohanenud tarbima suuri koguseid süsivesikuid. Need ladestuvad neil kiiresti nahaaluses rasvkoes. Liigne kehakaal soodustab aga suhkruhaiguse, samuti  liigeste-, naha- ja maksahaiguste teket.

Asjaolu, et toiduvahetus põhjustab seedehäireid, ei tohiks ületähtsustada, kuna keemiliselt maitsestatud poetoitude ja loomuliku toortoidu seedimisest võtavad osa erineva mikroobid.

 

Loomulikult on suur osa nendest väidetest spekulatiivsed, sest toortoidu mõju lemmikloomade tervisele pole praktiliselt tõenduspõhiselt uuritud. Samas on hea uudis see, et Maaülikooli veterinaariainstituudi 3 tudengit asuavad professor Toomas Orro juhendamisel toortoitmist uurima. Kui sa tahad nende uuringutega kursis olla, võid liituda meie Facebook grupiga.

 

Lemmikloomaarst
ja toitmisnõustaja
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….KASSIDE TÜKILINE TOORTOIT

 

 

 

.…..

……….UURI EDASI!

 

 

 

Testimonials

………..Kliendid kiidavad

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Kolleegidele

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga