Toortoit peab olema tasakaalus!

Kassid on kitsalt kohanenud sööma äsjapüütud saaki! See tähendab, et parim söök tubastele kassidele on tasakaalustatud toortoit.  Igasugune muu ninaesine on paraku nende tervisele kahjulik. Eelkõige käib see väide kuivtoidu kohta. Isegi väike kogus igapäevast kuivtoitu rikub kasulike mikroobide tasakaalu soolestikus ja põhjustab pikemas plaanis raskeid seedehäireid.

.

Hiires on umbes 70% vett, 20% valke, 7% rasvu ja 2% süsivesikuid

.

Oluline on mõista, et pelgalt toores liha pole toortoit. Kasside metsikute esivanemate kõhutäide, (kahepaiksed, linnud, pisiimetajad, etc) sisaldab kõiki eluks vajalikke toitaineid ja need on seal õiges vahekorras. Selles peab olema piisavalt vett, valke ja rasvu. Kassid ei vaja oma elutegevuseks süsivesikud, (kuivtoidus reeglina 25-50%). Väga oluline, et toortoit sisaldaks vähemalt 10% luid ja 10% siseorganeid (maks ja süda). Sellega kaetaks kassi kaltsiumi, rasvlahustuvate vitamiinide ja tauriini vajadus..

Kirjutan sellest ka seetõttu , et paljud kassiomanikud lisavad oma lemmiku kuivtoidule heledat linnu fileeliha. Paraku nad ei adu, et sellega muudetakse kuivtoidus olevate vitamiinide ja mineraalide osa väiksemaks. Selline tegevus tõstab puudushaiguste riski. On ilmselge, et näiteks kaltsiumipuudusele või B1-vitamiini vaegusele järgnevad terviserikked. Loomaarstid teavad hästi, mida teeb aminohape tauriini puudujääk kassi südamelihasega*.

Toortoit peab olema valmistud looduses ette nähtud normide alusel. Sisuliselt on need taas kokkupandud saak, mis sisaldab lihaseid, luid ja siseorganeid täpselt samas vahekorras, nagu see on metsikute kasside loomulikus ninaesises. Arvestama peab ka kergesti hävinevate ainete (tauriin, tiamiin) võimaliku kaoga toidu sügavkülmetamisel. 

Toortoidu kodune tasakaalustamine, on üsna aja- ja teadmistemahukas ettevõtmine. Selle eelis on eelkõige asjaolu, et kassivanem teab täpselt mida tema lemmik sööb. Kui tal aga pole teadmisi ja kogemusi kasside toitumisfüsioloogiast, on mõistik pakkuda oma kassile poest ostetud tasakaalustatud toortoitu.

 

Lemmikloomaarst
ja toitmisnõustaja
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….KASSIDE TÜKILINE TOORTOIT

 

 

 

.…..

……….UURI EDASI!

 

 

 

Testimonials

………..Kliendid kiidavad

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Toortoit peab olema tasakaalus!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*