Varjatud kannatused kassidel

Kassiomanike ja loomatohtrite jaoks on KASSIDE VALU suur väljakutse. Pahatihti on pea võimatu öelda, kas kassid kannatavad valu käes või mitte. Kassid ei väljenda oma valu inimkeeles, kuid see ei tähenda, et nad ei kannataks valu tõttu. Veel enam, kassidel on evolutsiooniliselt omandatud instinkt varjata oma valu. See on nende ellujäämisstrateegia, sest suuremad kiskjad, kellede jaoks kassid ise on saak, eelistavad murda just nõrku ja põduraid isendeid.  Lemmikloomana peetavatel kassidel seda ohtu ei ole, aga instinktid on neil samad, mis metsikutel sugulastel.

 

Valus?

 

Kassid kannatavad valu käes täpselt samadel põhjustel, nagu meie, inimesed! Ägedat valu põhjustavad traumad ja kirurgia; kroonilist valu liigeseprobleemid, kõhuvalu, hambaaugud, jne. Kui muidu vaikne kass hakkab üht-äkki häälitsema, on põhjust kahtlustada, et midagi on temaga valesti. Väga oluline on pöörduda valutava kassiga võimalikult ruttu kliinikusse, vastasel korral võib kassil areneda halvastiravitav fantoomvalu.

Millal siis võib kahtlustada, et sinu lemmikul on valu?

  • isu vähenemine või kadu
  • ta on ebaharilikult palju peidus
  • tegutseb vaikselt ja ettevaatlikult
  • on seletamatult erutunud ja keeldub lamamast
  • sisiseb, hammustab või jookseb ära, kui puututada mingit kehapiirkonda
  • agressiivne käitumine või ootamatu iseloomu muutus
  • hingeldamine ja südamelöökide kiirenemine

 

Väga oluline on olla veendunud, et kliinikus kasutatakse võimaleke valusate menetluste juures valuvaigistavaid võtteid. Paraku leidub üsna vähe tõhusaid ja ohutuid kasside valuvaigisteid (ägeda valu esmaabiks soovitan kasutada Metacami, kroonilise valu korraldamiseks ravikanepit ja nõelravi)

 

Sinu kassitoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

 

………….VAJAME HÄDASTI NEID ANDMEID

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Varjatud kannatused kassidel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga