Miks on mu lemmikul on kogu aeg põiepõletikud?

Ameerika lemmikloomade terviskindlustust pakkuvate seltside uuringute tulemused näitavad, et kõige sagedasem kasside terviserike on idiopaatiline põiepõletik*. See on kasside jaoks väga piinarikas ja isegi eluohtlik haigus. Siin pole ka midagi imestada, sest enamik ameerika kassidest sööb siiani kodutiigritele täiesti sobimatut kuivtoitu. 

Idiopaatiline on meditsiiniline oskussõna haiguse kohta, mille põhjus on täpselt teadmata. Kõige sagedasem haigustunnus on põiepakitsus. Tõbised kassid käivad väga sageli kastil kükitamas, aga pahatihti ilma erililiste tulemusteta. Ja kui sealt paar tilka verist uriini tulebki, siis on kassil pidevalt tunne, et põis pole veel tühi ja vastupandamatu sund on taas tualetti külastada.

 

 

Idiopaatiline
Põiepõletik on piinarikas

 

Kasside idiopaatilone põiepõletik on tihedalt seotud ka stressiga, mis põhjustab põieseina tundlikkuse tõusu kange uriini suhtes. Oluline on hoida liivakast piinlikult puhas, sest kassid on suured puhtusekummardajad. Tänapäeval on kasside stress väga levinud nähtus, kuna elutingimused kitsaste tolmustes korterites on väga kaugel kasside sinivereliste esivanemate eluolust.  Kassid on väga osavad oma stressi varjama ja sageli ei aima isegi kõige hoolivamad kassivanemad, et nende lemmik on pidevas pingeseisundis.

Erakordselt oluline on toita selliseid kasse piisavalt vett (ca 75%) sisaldava loomuliku toiduga. See tagab uriini piisava lahjenduse, mis aitab enamikul juhtudel vältida põiepõletiku teket. Endiste kõrbeasukatena on kassidel väga halb januinstinkt. See tähendab, et isegi kui kassi organismis on pidevalt veepuudus, ei kustuta nad seda joomisega. Väga tähtis on, et kogu eluks vajaminev vesi sisalduks toidus.

Oluline on ka, et kassi toidus oleks võimalikult vähe taimseid süsivesikuid. Nende kuumtöötlemisel tekivad põletikku soodustavad ühendid, mis taaskord võivad viia põiepõletiku tekkeni. Suurt rolli põiepõletiku tekkes mängivad ka toiduallergeenid, mida on jällegi kõige rohkem kuivtoidus.

Reeglina on kassid väga kiindunud oma harjumuspärasesse toitu. Halvimal juhul on see keemiliselt maitsestatud kuivtoit. Mõistlik oleks püüda viia kass esmalt kvaliteetse konservi peale. Mõnikord võtab ülemineks aega kuni pool aastat. Ja kui see on õnnestunud on konservi sisse juba lihtne tasakaalustatud toortoitu peita.

 

Sinu toortoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….VAHELDUSRIKAS SEGUTOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Miks on mu lemmikul on kogu aeg põiepõletikud?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga