Ülekaal ja suhkruhaigus

Kassid on kitsalt kohanenud sööma äsjapüütud saaki. Nad saavad eamiku oma eluks vajaliku energiast valkudest ja rasvadest. KASSID EI VAJA OMA TOIDUS SÜSIVESIKUID! Süsivesikutes sisalduvat energiat ei kasutata elutegevuseks. See koguneb naha-alusesse rasvkoesse ja põhjustab ebatervet ülekaalu. Ja nagu teada soodustab rasvumine maksa-, naha- ja liigestehaiguste teket.

Tubastel kassidel lisandub sellele veel vähene liikuvus, mis põhjustab pidevalt liigkõrget veresuhkrut. See omakorda viib rasvumise süvenemiseni ja kurnab kõhunääret. Rasvarakud eritavad ka aineid, mis muudavad teised keharakud insuliinile (kõhunäärme ensüümile) tundetuks. 

Sellise olukorra pikem kestmine viib keharakkude võimetuseni kasutada insuliini abi energia vabastamisel veresuhkrust. Tulenevalt nälgivad keharakud isegi kõrge veresuhkru olemasolul! Suhkruhaigus väljendub kassidel liigse janu ja urineerimisega. Nad kõhnuvad ja sageli tekib ka lihasnõrkus ja närvihäired*. Täistuuridel suhkruhaigus kurnab kassi raskesti. Nad kaotavad isu, jäävad armetuks ja loiuks.

.

Ületoidetud kass
Ületoidetud kass

.

Ägedat suhkruhaigust tuleb reeglina ravida insuliiniga. Erakordselt tähtis on aga lihasööjale sobiv toit. 90% koheselt disgnoositud suhkruhaigetest kassidest on võimalik õige tasakaalustatud toortoidu toel loobuda insuliini süstimisest. Oluline, et haige kassi toidus oleks vähem kui 10% süsivesikuid.  Kuivtoidu valmistamise tehnoloogias on vaja kasutada süsivesikuid. Ja reeglina sisaldavadki kuivtoidud ligikaudu kolmandiku kass tervist kajustavaid süsivesikuid.  Samas on süsivesikute hulk kassitoidu pakendil sageli osavalt varjatud.

 

Kui teie loomatohter on diagnoosinud teie kassill suhkruhaiguse, ärge peljake küsida tema käest toortoitu. See võib päästa teie lemmiku halvimast.

 

Sinu toortoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….TASAKAALUSTATUD JA  TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Ülekaal ja suhkruhaigus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga