Toortoit ja allergiad

Kui inimestel avaldub allergia reeglina nohu ja aevastamisega, siis lemmikloomadel põhjustab see pidevat sügelust ja nahapõletikke. Sügelus võib olla üsna tugev, põjustades nahal pidevalt pisivigastusi, luues nii sobivad tingimused nahapõletike tekkeks. Ka kauakestvad kõrva- ja varvastevahelised põletikud on reeglina seotud allergiatega. Elusolend on nagu karikas, kuhu mahub vaid teatud hulk kehavõõraid allergiaid tekitavaid aineid. Kui see karikas saab täis ja hakkab üle voolama, tekivad nähtavad allergianähud. Eriti kui su lemmik juhtub olema väiksema “karikaga”. Paraku pole Emake Loodus määranud meid elama linnakeskkonnas, mis on tulvil erinevaid allergeene ja toksiine.

 

 

Allergiaid saab jagada kolme suuremasse rühma: toidu-, tolmu- ja välisparasiitidest põhjustatud allergiad. Toiduallergiad tekitavad pidevaid, aastaajast sõltumatuid, allergianähte. Tolmuallergaid on pigem hooajalised, sõltudes millised tolmud ümbruses parasjagu levivad. Välisparasiitidest tingitud allergiad tekivad siis, kui kirbud on lemmikut juba pikemat aega hammustanud.

Üheks peamiseks allergiaid tekitavaks probleemiks on tänapäeval ületöödeldud poetoidud. Kuivtoitude valmistamisel kastutatav kuumkuivatamine (ekstrudeerimine) põhjustab suurel hulgal allergeenide teket. See muudab toidu ka kehavõõraks ja põhjustab valede mikroobide vohamist soolestikus. See omakorda põhjustab lekkiva soolestiku teket. Mis tähendab, et seedimisest pääsevad verre lisaks toitainetele ka allergeenid. Ka antibiootikumide väärtarvitamine põhjustab seedimises osalevate mikroobide mitmekesisuse tõsist vähenemist ja tulenevalt põhjustab sarnaseid seedehäireid.

Allergiaga lemmikloomad tuleb viia üle põletikuvastasele dieedile, mille süsivesikutesisaldus on väga madal (vähem kui 15%). See ei tohiks sisaldada soja, maisi, riisi, nisu, tapiokki, herneid, läätsi, kikerherneid ega kartuleid. Vältides toidus suhkruid ja tärklist, piirate ka nahal elavate pärmseente toiduvarusid, mis võib osutuda allergilistele lemmikloomadele väga kasulikuks. 

Erakordselt kasulikud on ka oomega-3 rasvhapped. Need leevendavad sügelust ja parandavad naha vastupanuvõimet mikroobidele. Suurt leevendus pakub ka põletikulise naha määrimine kookosõliga. See sisaldab lauriinhapet, mis aitab ohjata pärmseente vohamist nahal. Nende kooskasutamine võib otsustavalt leevendada allergilist nahapõletikku. Vajadusel võib kasutada ka looduslikku sügelemisvastast ravimit Kvertsetiini.

Kui su lemmikul tekib taas tugev sügelus on mõistlik teda neutraalse šampooniga vastavalt vajadusele pesta. See kõrvaldab nahalt allergeene ja leevendab sügelust ja põletikku. Kui muret teevad põletikulised varbavahed, on abi povidooniga tehtud jalavannidestOluline on keelduda ka kõigist mittevajalikest vaktsineerimistest, parasiiditõrjetest ja muudest ravimitest, sest allergia on immuunsussüsteemi liialdatud vastus kehavõõrastele ainetele. Mõistlik on mitte täita “allergiakarikat” täiendavalt. 

Tähtis on ka oma eluaseme hoidmine võimalikult allergeenide vaba. Kasuta võimalikult sageli mikrofiltriga tolmuimejat, pese tihti põrandat ja magamisaset. Väldi tavalise kodukeemia kasutamist, pigem hoia aknad kinni, investeeri elektrilisse õhupuhastajasse jne.

.

Lemmikloomaarst
ja toitmisnõustaja
dr. Kenno Ruul

.

.

.
 

……….TOORTOIT ALLERGIKULE 

.

.

.

..….

……….UURI EDASI!

.

.

.

.

.

.

2 thoughts on “Toortoit ja allergiad

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga