Kuidas ennetada viit levinud terviseriket kassidel

On hämmastav, kui paljud tavaliselt diagnoositud terviserikked on ravitavad ja isegi ennetatavad, lihtsalt muutes oma kassi toitu ja elustiili. Uuri edasi, kuidas saab vältida järgmist asjatut loomakliiniku visiiti.


 

Dr. Karen Shaw Beckeri analüüs

LOO PÕHIPUNKTID

Tänapäeva kasside puutuvad sageli kokku terviseprobleemidega, mis on otseselt seotud nende toidu ja elustiiliga. Väga levinud, kuid samas ennetatavad, haigused kassidel on

 • suhkruhaigus
 • kilpnäärme liigtalitus
 • alumist kuseteede haigus
 • ärritunud soole sündroom (IBS)
 • kõhukinnisus
 • hambakivi ja igemepõletik

 

Väga oluline, et inimesed teaksid oma kassi tegelikke evolutsioonilisi vajadusi. See aitab parandada lemmiku loomulikku vastupanuvõimet ja vältida asjatuid loomakliiniku visiite. Alustades tuleks sellest, millist toitu sa talle pakud ja milline on kassi elukeskkond.

On hämmastav, kui paljud tavaliselt diagnoositud terviserikked on ravitavad — ja paljudel juhtudel ennetatavad — läbi dieedi, mida nad söövad, ja elustiili, mida neile pakutakse.

Järgnevalt käsitleme viis kõige levinumat haigust, mis viivad kassid loomakliinikusse, koos ettepanekutega, kuidas sa saad aidata oma kassil neid vältida.

 

 

 

SUHKRUHAIGUS

 

Kasside suhkruhaiguse sagedus on viimase 15 aasta jooksul hüppeliselt kasvanud. Haigus esineb kõige sagedamini ülekaalulistel ja rasvunud täiskasvanud kassidel, kes söövad liigile sobimatut kuivtoitu ja saavad vähe või üldse mitte liikuda. See on suhkruhaiguse vorm ei ole kaasasündinud. See omandatakse sobimatu toitumisega ja elukorraldusega.

Kasside suhkruhaigus on peaaegu 100% ennetatav! Ma loodan kogu südamest, et sa mõtled tõsiselt oma lemmiku toitumise, liikumise ja tervisliku kehakaalu säilitamise tähtsusele.

 

KUIDAS ENNETADA OMA KASSIL SUHKRUHAIGUST

Väldi kuivtoite. Kõik kuivtoidud vajavad valmistamiseks tärklist (süsivesikuid). Väldi konserveeritud kassitoite, mis sisaldavad teravilju (nt mais, nisu, riis, soja, hirss, kinoa). Samuti väldi tärkliserikkaid teraviljavabasid, kõrge kalorsusega, kõrge glükeemilise indeksiga toite, mis sisaldavad kartuleid, kikerherneid, herneid või tapiokat. Kõik need toidus sisalduvad süsivesikud (tärklis), mis võivad olla kuni 80% sisust, lagunevad lõpuks suhkruks. Liigne suhkur kassitoidus aga oluline suhkruhaiguse tekkepõhjus.

Kui soovid, et sinu lemmiku kehakaal püsiks normis, anna talle õiges koguses, värsket, niiskusrikast, toitaineliselt tasakaalustatud toortoitu. Oluline see oleks tehtud töötlemata loomsest valguallikatest ja tervislikest rasvadest.

Ohja oma lemmiku ahnet söömist. Kui su kass sööb oma toitu väga aplalt, leia viis, kuidas sellist käitumist piirata. Üheks viisiks on kasutada odavaid mini-muffinivorme. Lihtsalt pane igasse üksikusse muffini tassi pisut toortoitu. Tulenevalt ei saa kass oma tervet söögikorda ühe või kahe neelamisega ära süüa. Ta peab liikuma ühe tassi juurest teiseni, mis loomulikult võtab aega.

Väga tähtis on ka, et sinu kass liiguks piisavalt. Parim viis selleks tubaste tingimustes on kassiga mängimine. Seda tuleks teha vähemalt 20 minutit! Kui vähegi võimalik laske oma kass õue. Võimalik on õpetada kassi ka rakmete ja jalutusrihma otsas jalutuma. Võite ka ehitada või osta turvalise õueaediku, näiteks katio.

Loobuge asjatust vaktsineerimisest. Üha rohkem koertega tehtud uurimistulemusi nätab, et autoimmuunhaigused ja suhkruhaigus on omavahel seotud. Sama võib kehtida ka kasside kohta. Kui teie kiisu on varem vaktsineeritud, püsib tema immuunsus suure tõenäosusega kogu elu. Soovitan teil leida veterinaararst, kes viib läbi tiitriteste, et mõõta varasemate vaktsineerimiste tulemusena tekkinud antikehi. Tiitri tulemused näitavad teile, kas vaktsineerimine on vajalik ja milliste konkreetsete haiguste vastu.

Samuti ärge lubage oma kassile teha tarbetut hormoonravi, kuna hiljutised uurimistulemused näitavad, et kortikosteroidid suurendavad kassidel diabeedi riski.


 

KILPNÄÄRME LIIGTALITLUS ehk HÜPERTÜREOIDISM

Kasside hüpertüreoidism on kodukasside kõige sagedasem hormoonsüsteemi haigus. Seda on enam kui 10% üle 10-aastastest kassidest. Tavaliselt on selle põhjuseks kilpnäärme healoomuline kasvaja, mida nimetatakse adenoomiks. Harvadel juhtudel on kasvaja kartsinoom, mis on vähk.

 

Juhised, mis aitavad teie kassil vältida hüpertüreoidismi:

 • Söötke toitaineliselt tasakaalustatud, toorest, liigiomastt toitu, mis arvestab kassi loomulikku jooditarbimist (mis on iseenesest on väga madal).
 • Ärge ostke konserve, millel pole märgistust BPA-vaba.
 • Vältige oma kassi söötmist kalapõhise dieedi või sojatooteid sisaldava toiduga.
 • Vältige oma kodus leegitõrje kemikaalide kasutamist.
 • Pakkuge oma lemmikule orgaanilist kassiaset.
 • Soetage kassi elukeskkonna puhtust tagav õhupuhasti.

 

ALUMISTE KUSETEEDE HAIGUS

Kasside alumine kuseteede haigus (FLUTD) kirjeldab haiguste rühma, mis mõjutavad põit või kusejuha. Nende hulgas on sagedasemad

 • põiepõletik
 • bakteriaalne põletik
 • kusiti ummistus

Kui kahtlustad, et sinu kassil võib olla probleem alumise kuseteedega, on oluline pöörduda veterinaari poole. Samuti on äärmiselt oluline keskenduda võimalike stressorite vähendamisele või kõrvaldamisele oma kassi elukorralduses. Stressil on tavaliselt kolm allikat: keskkond, toitumine ja immuunsus.

 

Nõuanded, kuidas vältida oma kassil alumist kuseteede haigust:

 • Kõrvalda kassi toitumisstress! Väldi halva kvaliteediga, teraviljapõhiseid, tärkliserikkaid, ületöödeldud toite, mis sisaldavad lisaaineid, potentsiaalselt toksilisi säilitusaineid ja tarbetuid rasvu, soolasid ja suhkruid. Viige oma kass liigiomasele, toitaineliselt tasakaalustatud, toortoidule või inimtoidukvaliteediga konservtoidule.
 • Vähenda nii palju kui võimalik keskkonnastressi. See võib olla tingitud uude elmamisse kolimisest , lapse sünnist, lahutusest või uue lemmiklooma lisamisest. Kõik need asjad võivad tekitada emotsionaalset stressi sinu kassil. Räägi oma integratiivse veterinaariga rahustavate feromoonitoodete, homöopaatiliste ravimite ja lilleessentside kohta, mis on mõeldud kasside emotsionaalsete häirete tasakaalustamiseks.
 • Vähenda immunoloogilist stressi. Ära ülevaktsineeri oma kassi. Kui sul on ainult siseruumides elav kass ega kipu tuua koju hulkuvaid, on nakkushaigustesse nakatumise oht peaaegu olematu ja tarbetud vaktsiinid võivad panna tohutu immunoloogilise stressi su kassi organismile.

 

ÄRRITATUD SOOLE SÜNDROOM (IBS)

Ärritatud soole sündroomi, mida tihti nimetatakse ka “tundlikuks kõhuks“, esineb kassidel tegelikult vähem kui põletikulist soolehaigust ja teisi seedetrakti haigusi.  Samas see võib tunduda vastupidine, kuna kui kassi seedeprobleeme ei diagnoosita pahatihti kuigi täpselt.
Kasside IBS-i kõige tavalisemad tunnused on vahelduvad, kuid järjepidevad kõhulahtisuse hood, sage liivakasti kasutamine (vähesed limased väljaheited) ning kõhukinnisus. Mõned kassid kannatavad ka kõhuvalu, gaaside, iivelduse ja oksendamise käes.

 

Juhised, kuidas vältida ärritunud soole ägenemist:

 • Hea oleks, kui te leiaksite integratiivse loomaarsti, kes aitab teie lemmikule koostada sobiva menüü ja leida sobivad probiootikumid.
 • Sõltuvalt kassi haigustunnuste tugevusest, võib loomarst määrata ravidieedi, mis koosneb kalkunilihast ja keedetud kõrvitsast. Kui haigustunnused on vaibunud, võib loomaarst soovitada uue liha dieeti. See võimaldab soolestikul ja sellega seotud immuunsüsteemil puhata.
 • Ärritatud soole sündroom võib põhjustada kas kõhulahtisust või kõhukinnisust. Kiudainete lisamine leevendab mõlemat sümptomit. Headeks valikuteks on psülliumipulber, jahvatatud tumerohelised lehtköögiviljad, kookosõli, konserveeritud 100% kõrvits, orgaaniline akaatsiakiud või aaloemahl.
 • Väga oluline, et ärritunud soolega kassid oleksid hästi veega varustatud. Veenduge, et teie kiisul oleks kogu aeg juurdepääs puhtale, värskele ja filtreeritud joogiveele. Asetage oma elamises erinevatesse kohtadesse joogikausid või kaaluge joogipurskkaevu soetamist. Kaaluge ka kondipuljongi lisamist kassi toidule.
 • Stress on tundiku seedimisega kasside jaoks eriline probleem. Hea oleks tagada, et teie kassi keskkond oleks rikastatud ja tema elustiil oleks võimalikult stressivaba. Pidage silmas, et kõik muutused teie elukorralduses, olenemata sellest, kui väikesed need on, võivad teda suure tõenäosusega häirida.
 • Võtke arvesse ka staatilise elektri võimalus kassi elukeskkonnas. Me kipume alahindama elamu kiirguse ja elektromagnetväljade mõju tundlikele loomadele. Lemmikloomad peavad saama välja ja olema pinnasega kntaktis, et end maandada. Kuid paljud kassid ei saa kunagi seda võimalust.

 

KÕHUKINNISUS

Kui teie kassi väljaheide on liiga suur ja/või raskesti väljutav, on tõenäoliselt tegemist kõhukinnisusega. See väljendub kassi pingutustega liivakastis ilma erilise tulemuseta. Samuti võib väljaheide olla kuiv ja kõva.

Teie kass peaks kakama iga päev. Igapäevane sooletoksiinide väljutamine on loomuliku detoksifikatsioon oluline osa. Kuna kõhukinnisusel on meditsiinilised põhjused, pidage kindlasti nõu oma loomaarstiga.

 

Näpunäiteid kassi kõhukinnisuse vältimiseks:

 • Paku oma lemmikule tasakaalustatud, liigikohast toitu, milles on 70–80% vett. Kui teie kass sööb kuivtoitu, peab üleminek uuele toidule olema sujuv. See protsess võib kesta nädalaid või isegi kuid, kuid on pingutust väärt. See mitte ainult ei aita vältida kõhukinnisust, vaid parandab ka teie kassi üldist heaolu ja tervist.
 • Kaaluge kondipuljongi või vee lisamist oma kassi toidule. See aitab muuta jämesoolt libedamaks. Võite proovida lisada kassi joogiveele maitseaineid (nt tuunikala või kassitoidu purgist saadud vedelikku), et muuta see talle ahvatlevamaks.
 • Oluline on ka piisav liikumine, sest metsiku kassi aga täida suuresti luuramine ja küttimine.
 • Lisa igale toidukorrale näpuotsatäis psülliumi või kookoskiudu. Mõni kass vajab aga keedetud kõrvitsat või loodusliku lahtistit, näiteks aloe vera mahla.
 • Kui probleemiks on karvapallid, on mõistlik igale toidukorralöe lisada kookosõli, mis aitab karvadel seedetraktis kiiremini liikuda.

 

HAMBAKIVI  ja IGEMEPÕLETIK

Kassidel on erakordsed tõhusad hambad saagi püüdmiseks ja tükeldamiseks. Sobimatu poetoidu korral aga ei saa need suurepärased tööriistad piisavalt tööd. Hammastele tekib hambakatt, mis omakorda mineraliseerides  põhjustab hambakivi teket. See omakorda põhjustab suus igemepõletikku ja viib igemealuste hambaaukude tekkeni. Hambaaugud on üks sagedaseimaid varjatud kannatuste põhjustajaid kassidel.  Olen täiesti veendunud, et kasside hambad valutavad sama vastikult, nagu inimestelgi!

 

Kuidas ennetada oma kassil hambakivi ja igemepõletikku

 • Paraku pole laialtlevinud soovitusest, anda kassidele hambaid puhastavat kuivtoitu, erilist kasu. Kass reeglina ei näri krõbinat, vaid neelab selle kohe alla. Parim viis oma lemmikut sellest piinast säästa on anda talle terve saagi eeskujul valmistatud tükilist toortoitu. Selle lihatükke peab närima, nagu seda tegid nende esivanemad looduses. Head hambapuhastajad on ka kanakaelad, lihasmaod (pugud) ja sitke südamelihas.
 • Poetoidus olevad halvad süsivesikud võimaldavad suus kasvada kahjulikel mikroobidel, kes ründavad igemeid. Organism reageerib neile põletikuga, mis omakorda soodustab igemealuste hambaaukude teket.  Lisaks kipuvad pikalt vaid kuivtoitu söönud kasside mälumislihased sedavõrd nõrgenema, et nad esmalt polegi võimelised kondiseid lihatükke väiksemaks närima. 
 • Ma ei soovita kasutada hakklihamasinat, sest kassid PEAVAD hammaste puhastamiseks midagi närima! Hakklihamasin lõhub ka toidu loomuliku struktuuri, soodustades selle saastumist mikroobidega. Samuti hävivad hakklihas elutähtsad ained (näit. tauriin) märksa kergemini. 

Vaata ka  õppevideod

 


Ma usun, et kõik ülaltoodu on hästi mõistetav,

pidades silmas, et kass on kitsalt kohanenud lihasööja.

MIDA LOOMULIKUM, SEDA TERVISLIKUM!

 


Sinu toortoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

 

 

 

………….TASAKAALUSTATUD JA  TÜKILINE TOORTOIT

 

 


 

……..ASJATUNDJA ABI

 

 

 

 

 

One thought on “Kuidas ennetada viit levinud terviseriket kassidel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga