Kasside tundlik seedimine

Kas oled täheldanud, et sinu lemmik on sageli toidu suhtes erakordselt valiv? Et tal esineb aegajalt kõhulahtisust? Et ta mõnikord oksendab ja tal tundub olevat kõhuvalu? Selliseid seedehäireid võib tekitada suur hulk erinevaid põhjusi. Kui need on uuringute abil välistatud, võib kassil olla ÄRRITUNUD SOOLE SÜNDROOM (IBS). Kui seedehäirete põhjused jäävad aga välja selgitamata, muutuvadd need järjest tõsisemaks, põhjustades esmalt kõhuvalu ja sakrus karvastikku, ning seejärel põletikulist soolehaigust ja vastupanuvõime langust haigustele.

.

VÕIMALIKUD ÄRRITUNUD SOOLE SÜNDROOMI TEKKE SOODUSTAJAD ON

  • stress
  • toidutalumatus
  • sobivate kiudainete puudumine
  • käärsoole ebanormaalne motoorika

.

 

.

.KUIDAS ÄRRITUNUD SOOLE SÜNDROOMI TUVASTADA?

Ka konkreetsete haigustunnuste põjustajad võivad olla üsna erinevad:

  • ainuraksed sooleparasiidid (nt giardia, koktsiidia)
  • halbade bakterite ülekasv
  • põletikuline koliit
  • seennakkused
  • jämesoole vähk
  • soole keerd

Seedetegevuse kontrollimiseks on vaja  teha vähemalt seedetrakti toimise test. Selleks määratakse verest, kui hästi kass omastab folaati (veeslahustuv B9-vitamiin) ja kobalamiini (valkudega seotud B12-vitamiin). Madal folaadi tase viitab ühele kahest asjast – kas kassi võime toitaineid omastada on kahjustatud või on tegemist peensoolehaigusega. Kui folaadi tase on liiga kõrge, võib see viidata teisele probleemile, mida nimetatakse SIBO-ks (peensoole bakterite ülekasv).

Kui kobalamiini tase on madal, siis viitab see asjaolule, et peensoolega pole kõik korras (kobalamiini kõrge tase on hea seedimise tunnus). Madala kobalamiini olukorras oleks mõistlik uurida ka kõhunääret, sest uuringud näitavad, et siis võib ka kõhunäärmes tekkida põletik.

Enamikul tundliku seedimisega kassidel leitakse nende mikrobioomi hindamisel düsbioos (halbade pisikute vohamine seedetraktis). Kui teie lemmiklooma seedetrakt on terve, on see kogu pikkuses kaetud kasulike bakteritega, mis kaitsevad võõraste sissetungijate, seedimata toiduosakeste, toksiinide ja parasiitide eest.

 

Kuid juurprobleem on siin lihtne: enamik kasse on sõltuvuses ühte tüüpi, maitset ja kaubamärki omavast ületöödeldud poetoidust. Sageli pole nendes aga seedetrakti tervise säilitamiseks piisavalt erinevaid toitaineid, mineraale, bioaktiivseid- ja kiudaineid. Kassid on looduses kitsalt kohanenud sööma äsjapüütud saaki.  Paraku on poetoidud kasside loomuomasest toidust väga kaugel. Loomulikult on lahenduseks siin tasakaalustatud (saaki jäljendav) toortoit. Paraku pole üleminek  toortoidule sugugi lihtne, sest hämmastaval kombel ei oska esmalt kassid toorest liha üldse toiduks pidada. 

.


Loomaarstina näen ma igapäevaselt, kui halvasti mõjuvad poetoidud loomulikule vastupanuvõimele.  Olen täiesti veendunud kasside heaolu ja tervise nurgakivi on tasakaalustatud toortoit!.


.

Sinu toortoidu asjatundja
ja lemmikloomaarst
dr. Kenno Ruul

.

.

 

………….TASAKAALUSTATUD JA  TÜKILINE TOORTOIT

.

.

 


.

.

 

……..ASJATUNDJA ABI

.

.

 

One thought on “Kasside tundlik seedimine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*